Online nákupy na Slovensku slávia úspech

Slovenská e-commerce scéna sa neustále vyvíja a rastie. Ak vás zaujíma, ako to vyzeralo v roku 2019 a ako sa správajú slovenskí spotrebitelia, tak ste na správnom mieste. Okrem iného sa pozrieme aj na najčastejšie používané marketingové kanály. Tak poďme na to.

Slovenská e-commerce za rok 2019 v číslach

Dáta ukazujú, že Slováci milujú online nakupovanie a na internete míňajú stále viac. V roku 2019 sa obrat e-shopov zvýšil o 20 % na rekordných 1 356 miliónov €. Tento medziročný nárast môžeme z časti pripísať aj nárastu počtu internetových obchodov z 11 585 na 12 600.

Zdroj: Heureka

Elektronika má jednoznačne najväčší podiel obratu slovenskej e-commerce scény. Patria jej rovné dve pätiny.V prvej trojke najnavštevovanejších e-shopov sú len obchody s elektrom, konkrétne Alza, Mall a Nay. Slovenskí spotrebitelia sú šikovní kutili - to dokazuje aj podiel kategórie dom a záhrada, ktorý sa zastavil v roku 2019 na šestnástich percentách. Jej medziročný obrat sa zvýšil o viac ako štvrtinu. Tesne pod desiatimi percentami je kategória auto-moto. Spotrebitelia zo Slovenska si zvykajú na obstarávanie oblečenia cez internet, ktorého sa nakúpilo až o 35 % viac ako vlani. Ale nebola to móda, ktorá zaznamenala najväčší medziročný rast. Pomyselné prvé miesto získala kategória hobby s nárastom 38 %. Takmer tretinové zvýšenie obratu jedla a nápojov nám môže poukázať na to, že Slováci naplno využívajú rastúcu kvalitu služieb v tomto segmente. Na vzostupe sú aj erotické pomôcky, o ktoré rastie záujem už tretí rok po sebe. Viac ako 20% rast zaznamenal taktiež detský tovar a športové potreby.

Mobilné zariadenia sa stali neoddeliteľnou súčasťou online nákupov a počet návštev pomocou týchto zariadení neustále rastie. V roku 2019 tvorili skoro dve tretiny. To vysiela signál pre všetkých majiteľov e-shopov - správna optimalizácia pre mobilné zariadenia je veľmi dôležitá

Popularita rastie aj kamenným výdajniam, pretože kupujúci nemusí byť závislý na čase príchodu kuriéra a prebratie si prispôsobí svojim potrebám. Túto možnosť si zákazník môže zvoliť až v 3 408 e-shopoch.

Ak by vás zaujímalo, za akú značku produktov sa na Slovensku v online priestore míňalo v roku 2019 najviac, tak je to juhokórejsky gigant so širokým záberom produktov Samsung. Za ním je mnohými milovaný a zatracovaný Apple. Spotrebiče sa u Slovákov taktiež tešia obľube, čo dokazuje zaradenie značiek Bosch a Whirlpool do tohto rebríčka. Na slovenskom trhu našla miesto aj mladá technologická značka Xiaomi.

Zdroj: Heureka

Najčastejšie e-shopové riešenia

V súčasnej dobe je na trhu viac možností, ako vytvoriť vlastný e-shop. Na Slovensku sú najobľúbenejšie e-shopy na prenájom, ktoré sú najvhodnejšie pre malé a stredné internetové obchody. Vyznačujú sa hlavne jednoduchosťou, rýchlym vytvorením a výhodnou cenou. Jednotkou na trhu v tejto kategórií je Shoptet. Ak vám náhodou nevyhovuje, na výber máte z populárnych riešení, ako sú napríklad Midasto, Eshop-rychlo, UpGates alebo Biznisweb. Ak s vaším biznisom mierite za veľkú mláku, pravdepodobne vám bude vyhovovať Shopify.

Ďalšou možnosťou je využitie Open Source riešení, z ktorých sú najpopulárnejšie PrestaShop, WooCommerce a Magento.

Poslednou možnosťou, ktorú využívajú najmä väčšie e-shopy sú vlastné riešenia, kde cenou za ušitie na mieru sú vyššie náklady a dlhší čas tvorby e-shopu.

Správanie spotrebiteľov

Súčasná situácia okolo korona krízy mení okrem iných vecí aj nákupné správanie spotrebiteľov. Najväčší rast v tomto období zažívajú segmenty zdravie, potraviny, galantéria a naopak prepad zaznamenala móda. E-shopy sa teda celkovo tešia popularite a získavajú si nových zákazníkov, ktorých priazeň by si za normálnych okolností možno získavali oveľa dlhšie.

Kuriérska spoločnosť DPD pravidelne realizuje prieskum s názvom E-shopper Barometer a v roku 2019 sa ho celkovo zúčastnilo 23 255 respondentov z 21 európskych krajín. Počet zastúpených respondentov zo Slovenska bol 1 001.

Z tohto prieskumu vyplýva, že slovenský online nakupujúci uskutoční v priemere 34 nákupov za rok, čo je o 6 menej ako európsky priemer.

Zdroj: E-shopper barometer 2019

Dôležité je klásť dôraz na pozitívnu skúsenosť zákazníka s e-shopom. Až 83 % respondentov uviedlo, že pred nákupom aktívne vyhľadáva recenzie a necelú polovicu z nich (41 %) odrádza od uskutočnenia nákupu negatívna recenzia na sociálnej sieti.

Dajte pozor na to, aby boli vaše najobľúbenejšie produkty vždy skladom, pretože 30 % zákazníkov odchádza z e-shopu, ak vidia že ich tovar nie je na sklade.

Len 10 % Slovákov využíva výhody vernostného programu, čo je hlboko pod európsky priemer, ktorý je 30 %. Slovenská e-commerce v mnohom nasleduje tú európsku, takže ak chcete zvýšiť lojalitu zákazníkov, vernostný program môže byť ten správny nástroj.

Keďže DPD je prepravná spoločnosť, časť prieskumu je práve zameraná na logistiku. Z neho vyplýva, že až 83 % zákazníkov si necháva posielať tovar domov. Ďalej si objednávky nechávajú doručiť hlavne na poštu, do práce alebo na odberné miesto. 70 % opýtaných považuje za dôležité vedieť, ktorá kuriérska spoločnosť im balík dručí. Svoju poslednú objednávku vrátilo 9 % zákazníkov a len 45 % z nich považuje tento proces za jednoduchý.

Zaujímavé dáta poskytol aj DPD Barometer 2018, ktorého sa zo Slovenska zúčastnilo 1013 respondentov. Prieskum ukázal, že najviac nakupujeme módu (48 %) a kozmetiku (37 %), podobne to tak je aj vo zvyšku Európy.

Zdroj: Forbes.sk

Podľa prieskumu E-Shop Barometer uskutočneného v roku 2018, skoro tretina (32 %) slovenských online nakupujúcich preferuje obchody, kde ponúkajú dopravu zadarmo. Taktiež im záleží na tom, aby sa mohli dozvedieť podrobné informácie z popisu produktu (29 %).

Spotrebitelia sa zhodujú, že rýchle doručenie a kontrola nad týmto procesom je pre nich zásadná.

Zdroj: Forbes.sk

Najobľúbenejší spôsob platby v krajine pod Tatrami v roku 2018 bola dobierka. Medzi svoje obľúbené spôsoby ju zaradali skoro dve tretiny (65 %) opýtaných, pričom európsky priemer bol v tomto roku len 13 %.

Zdroj: Forbes.sk

E-Shop Barometer

Pohľad z druhej strany barikády nám poskytol prieskum E-shop Barometer 2019 od KPMG, ktorého sa zúčastnilo 117 e-shopov so širokým spektrom produktov a služieb. Štvrtina e-shopov považuje za svoju konkurenčnú výhodu zákaznícky servis a necelých 15 % širší sortiment

Tretina respondentov, uviedla, že zaznamenáva najvýraznejšie zvýšenie dopytu na Vianoce. Až 27 % e-shopov pociťuje najväčší záujem o ich produkty po investícii do PPC reklamy. Práve propagácia je oblasť podnikania, ktorú určilo až 42 % e-shopov ako najväčšiu investíciu za minulý kalendárny rok.

Zdroj: Ecommercebridge.sk

Najpoužívanejšie marketingové kanály

Ak to myslíte s e-shopom vážne, tak by ste sa mali zamerať na rôzne marketingové kanály, ktoré vám privedú zákazníkov. Najvyužívanejšia je platforma Google, kde môžete reklamu zobrazovať v Google vyhľadávaní, obsahovej sieti alebo v Google nákupoch. Tie sú novinkou na slovenskom trhu. Veľmi zaujímavým a ziskovým kanálom sú porovnávače cien. Tým najznámejším je Heureka, ale netreba zabúdať aj na ďalšie ako NajNákup a Pricemania, ktoré majú zo všetkých kanálov najvyšší konverzný pomer. Ak máte e-shop zameraný na nábytok alebo bytové dekorácie určite za vašu pozornosť stoja aj vyhľadávače tovaru FaviBiano. V poslednom období objavujú majitelia e-shopov čaro výkonnostného marketingu na Facebooku, ktorý sa profiluje ako významný kanál, na ktorý by sa nemalo zabúdať. 

SEO nie je zázračné tlačidlo na webe, ktoré zapnete a automaticky sa budete zobrazovať na prvých pozíciách vo výsledkoch vyhľadávania, ale zahŕňa metódy, postupy a stratégie, pomocou ktorých sa viete dostať vo výsledkoch vyhľadávania na vyššie pozície. Táto optimalizácia pre vyhľadávače vám zabezpečí organickú návštevnosť, ktorá vás priamo nič nestojí. U nás v BESTETO máme skúsené tímy pre každý z vyššie spomínaných kanálov, takže nás neváhajte kontaktovať a my vám veľmi radi pomôžeme. 

Zostaňte v obraze

Aby ste ostali v obraze a čerpali tie najaktuálnejšie informácie zo slovenskej e-commerce scény, odporúčame vám sledovať Ecommerce bridge. Pri riešení rôznych problémov vám radi pomôžeme v našej facebookovej skupine, prípadne vám pomôžu aj ďalšie skupiny na Facebooku ako napríklad Staráme se o marketing (a sociálno), Marketeri, copywriteri, SEO optimalizátori ;). Ak vás zaujíma bližšie PPC reklama, tak sa určite pridajte do skupín PPC nás baví!, PPC specialist SK/CZ alebo Spravujeme PPC reklamu CZ/SK. V prípade, že váš e-shop funguje na Shoptete, tak určite za vašu pozornosť stojí Shoptet poradna, kde sa riešia problémy, s ktorými sa pravdepodobne stretávate aj vy. V neposlednom rade si môžete vybrať z twitterových účtov, zaoberajúcich sa práve marketingom a e-commerce, ktorých zoznam nájdete na tomto odkaze. A hlavne nezabudnite sledovať náš český blog, kde pravidelne pridávame nové články a za pozornosť stojí aj náš Twitter.

Pár slov na záver

Už teraz sme zvedaví, ako bude vyzerať ohliadnutie za rokom 2020. Dúfame, že v tomto období budú vaše e-shopy rásť a expandovať. Ak máte pocit, že by ste mali naplno začať využívať niektorý z vyššie spomínaných marketingových kanálov, tak nás neváhajte kontaktovať a radi vám pomôžeme so SEO, PPC, vyhľadávačmi tovaru alebo so všetkým dohromady. Takisto veľmi radi priložíme ruku k dielu v prípade expanzie do Česka. Predsa by sa len nemalo zabúdať, že sú to veľmi podobné trhy a bolo by vhodné využiť ich potenciál naplno.

Za BESTETO

Martin

Pridať nový komentár

Sledujte články v RSS