Ako vytvoriť dynamický remarketing na Slovensku

Inzerujete na Slovensku? Tak sa mrknite na podrobný návod, ako vytvoriť dynamický remarketing cez Mergado. 

K úspešnému nastaveniu remarketingu budeme potrebovať:

 1. Google AdWords účet,
 2. Mergado,
 3. CSV súbor so zdrojom dát,
 4. nasadený remarketing kód na webe.

1. Získanie AdWords remarketing kódu

V prvom kroku je potrebné vygenerovať si v administrácii AdWords účtu kód pre dynamický remarketing. V sekcii “Zdieľaná knižnica” (obrázok 1) v záložke “Publikum” kliknite na “Nastaviť remarketing”, zaškrtnite check box (obrázok 2) “Používať dynamické reklamy” a v ponuke zvoľte “Iné (vlastná možnost)”. Ďalšiu ponuku preklikajte a pošlite si kód na e‑mail.

Obrázok 1

Obrázok 2

Po úspešnom vygenerovaní remarketing kódu sa automaticky vytvoria nasledujúce publiká (obrázok 3) a AdWords vám pošle dva e‑maily s informáciami o vytvorení zdroja a s pokynmi pre nasadenie remarketing značky. V prípade, že nebudete značku na e‑shop nasadzovať vy, ale programátor, pošlite značku čo najskôr. Nasadenie a následné úpravy zaberú veľa času.

Obrázok 3

Patria sem tieto publiká:

 • všetci návštevníci,
 • všeobecní návštevníci (vlastné),
 • ľudia, ktorí navštívili stránku vyhľadávania (vlastné),
 • ľudia, ktorí si zobrazili produkty alebo služby (vlastné),
 • ľudia, ktorí nedokončili konverziu (vlastné),
 • ľudia, u ktorých v minulosti prišlo ku konverzii (vlastné).

Následne môžete s publikami pracovať v nastavení kampaní alebo na základe podmienok vytvoriť vlastné publiká s inou dĺžkou členstva. 

V prípade, že už máte v účte nastavený remarketing kód, nezúfajte. Stále môžete zvoliť vlastný typ firmy. V sekcii “Zdieľaná knižnica” (obrázok 4 A) v záložke “Publikum” kliknite na “Podrobnosti značky” (obrázok 4 B) a v záložke nastavenie vyberte typ firmy “Vlastné” (obrázok 5). Kód s pokynmi si pošlite na e‑mail a v účte sa vám znovu vytvoria vlastné publiká pre následnú inzerciu.

Obrázok 4 A

Obrázok 4 B

Obrázok 5

2. Remarketing kód

Kód pre dynamický remarketing na Slovensku sa líši iba v pomenovaní premenných, ktoré sa vkladajú v zdrojovom kóde e‑shopu. Pozrime sa, čo je v kóde dôležité a s čím budete vy alebo programátor pracovať pri nasadzovaní na e‑shop.

Kompletný remarketing kód vyzerá takto:

Dôležitá časť z kódu je táto:

Čo jednotlivé časti znamenajú?

 • Dynx_​itemid = id produktu. Musí sa zhodovať s ID produktu v dátovom zdroji. V zdroji zodpovedá stĺpcu ID.
 • Dynx_​itemid2 = nepovinný údaj. V zdroji dát zodpovedá stĺpcu ID2.
 • Dynx_​pagetype = typ stránky — home, searchresults, offerdetail, conversionintent, conversion, other. Zodpovedá stránke, ktorá bola navštívená. Odporúčaný parameter, vďaka ktorému potom môžete vytvárať publiká v AdWords.
 • Dynx_​totalvalue = celková hodnota produktov. Odporúčaný parameter, vďaka ktorému môže správca inzercie vytvárať publiká.

Kompletný návod na nasadenie značky nájdete v nápovede AdWords. Pre náš špecifický typ firmy (vlastné) je nápoveda pre promenné v kóde tu. A v prípade, že si nie ste niečím istí, mrknite sa na krátkeho sprievodcu nastavením.

3. Zdroj dát pre remarketing

Dátový zdroj pre remarketing si môžete vytvoriť ručne. Stačí do šablóny CSV súboru, ktorý získate v AdWords účte v záložke “Firemné údaje” (obrázok 6), doplniť dáta o produktoch. Alebo si na to pozvite pomocníka, aplikáciu Mergado, ktorá vie z XML feedu pre Heureka.sk vytvoriť CSV súbor s dátami pre dynamický remarketing.

Ukážka, ako získate šablónu pre dáta z vlastneho zdroja (obrázok 6 + 7 A, B):

Obrázok 6

Obrázok 7 A

Obrázok 7 B

4. Príprava dát v Mergade

Predpokladom pre vytvorenie zdroje dát je, že ste registrovaní a využívate Mergado. Ak zatiaľ Mergado nepoužívate, môžete ho vyskúšať na 30 dní zdarma.

Takže ako na to? Vstúpte do aplikácie a dajte vytvoriť “Nový export” (obrázok 8). 

Obrázok 8

Do poľa “Vstupné XML” (obrázok 9) vložte URL XML feedu pre Heureka.sk a počkajte, až sa dáta z XML feedu stiahnu. Čím väčší bude dátový zdroj, tým dlhšia bude doba sťahovania. U článkov pracujem so zdrojom, ktorý obsahuje cca 6 000 produktov. Sťahovanie zdroja trvalo 40 minút.

Obrázok 9

Vo výstupe zvoľte “Google AdWords Dynamic Remarketing” (obrázok 10).

Obrázok 10

V Mergade môžete pracovať s dátami (produktmi), ktoré budete do AdWords posielať. Napríklad, ak viete, že nechcete inzerovať produkty s cenou nižšou než 2 eurá alebo doplňující sortiment, tak si pomocou pravidiel tieto produkty v inzercii ukryjete. Jedná se o jednu z mnohých možností, ako zdroj dát pre remarketing pripraviť. U každého e‑shopu budú špecifické potreby.

S veľkou pravdepodobnosťou budete musieť urobiť pár úprav v XML feede, pretože v AdWords sa nenačítajú produkty s dĺžkou názvu viac než 25 znakov. Nápovedu, ako tieto chyby opraviť, nájdete na blogu Mergada. V prípade, že budete skracovať ITEM TITLE na 25 znakov, musíte zvoliť element PRODUCTNAME, z ktorého prevodník berie dáta na vstupe.

5. Nahranie zdroja dát do AdWords

Pripravený export s dátami musíte nahrať do AdWords. V záložke “Firemné údaje” (obrázok 11) v AdWords účte kliknite na “Údaje” -> “Zdroj dynamických obsahových reklám” — “Vlastné”. Zvolíme si názov súboru a nahráme CSV export dát z Mergada. 

Po nahraní dát si zvolíme automatickú aktualizáciu dátového feedu. Prejdite do zdroja dát a kliknite na záložku “Naplánované nahrania” (obrázok 12). Zvoľte pravideľnosť ako často sa má feed aktualizovať a pridajte URL feedu z Mergada.

Obrázok 11

Obrázok 12

6. Nastavenie kampane

Máte správne nastavený remarketing kód na webe a nahraný CSV dátový feed v AdWords. Správnosť nasadenia kódu si môžete overiť v sekcii “Zdieľaná knižnica” v záložke “Publiká”. AdWords vás bude o chybách v nasadení kódu informovať.

Ďalej dajte vytvoriť novú kampaň typu čisto obsahová sieť. Nebudem s vami prechádzať všetky nastavenia bod po bode, ale ukážem vám, kde si zvolíte zdroj dát. Urobíte to v záložke “Nastavenie dynamických reklám” (obrázok 13), kde zaškrtnete box “Používať dynamické reklamy”, zvolíte typ firmy “Iné (vlastná možnosť)” a zdroj dát “FEED”.

Obrázok 13

V ďalšom kroku vyberieme cielenie na remarketing publika, vytvoríme grafickú alebo textovú reklamu a kampaň nám beží.

Niečo vám nejde? Nechajte to na nás

Ak by ste mali s nastavením problém alebo by sa vám s tým nechcelo zapodievať, ozvite sa nám a vyriešime to za vás.

26. 09. 2017

Komentáře (0)

Přidat komentář

Odesláním formuláře souhlasíte s všeobecnými obchodními podmínkami služeb Besteto.
Váš komentář podléhá ruční kontrole.