Návod, ako dostať vaše stránky do vyhľadávania na Sezname

Spustili ste e‑shop v Česku, ale Seznam ešte nezaindexoval všetky dôležité stránky do svojich výsledkov vyhľadávania? Tu je návod na to, ako to môžete urýchliť a zvládne to podľa neho naozaj každý. 

Na to, aby ste mohli získavať návštevnosť z prirodzených výsledkov vyhľadávania je potrebné, aby vyhľadávač (v tomto prípade Seznam.cz), zapísal všetky vaše URL adresy do výsledkov vyhľadávania (tzv. SERP). Aby sa tak stalo, musí sa o vašich stránkach najprv nejako dozvedieť. A v tom vám pomôže aplikácia Seznam Index Checker, ktorá pravidelne zasiela podstránky vášho webu k prechádzaniu robotom Seznamu a tým urýchľuje ich zaindexovanie. Ako táto aplikácia pracuje a ako vám môže pomôcť som vysvetľoval v rozhovore pre Mergado, ktorý si môžete prečítať tu.

Kedy sa oplatí Seznam Index Checker používať? 

  • Ak máte nový web a chcete ho mať rýchlo zaindexovaný.
  • Ak dlhodobo nie je zaindexovaná nejaká časť vášho webu.
  • Ak ste nedávno menili meta description alebo title stránky — po preindexovaní sa bude zobrazovať aktuálna verzia v SERP‑e.
  • Ak ste prešli z http protokolu na https – nahradia sa tak URL adresy s http za https čo môže pozitívne ovplyvniť mieru preklikov.
  • Ak ste pridali nové produkty do e‑shopu — kým ich vyhľadávač nezaindexuje, tak sa nebudú zobrazovať na dotazy z vyhľadávania.
  • Ak ste napísali nové články na blog, ktoré by mohli pokryť širšie spektrum dotazov z vyhľadávania — hodí sa pre zisk lepšej pozície v SERP‑e.

Inštalácia tejto aplikácie sa vám neoplatí v prípade, že máte zaindexované všetky stránky a na webe nerobíte žiadne väčšie zmeny, ktoré by sa mali prejaviť aj vo výsledkoch vyhľadávania. 

Návod ako nastaviť Seznam Index Checker

Najprv sa na adrese https://reporter.seznam.cz/wm prihlásite sa do nástroja Seznam Webmaster
V ľavom hornom rohu otvorte rozbaľovaciu ponuku „+ Přidat nový web“ a po rozbalení kliknite na možnosť „+ Přidat nový web“ (viď obr. 1).

Obrázok 1

Zobrazí sa políčko, kam treba napísať doménu vášho webu a vybrať, či web ide na protokole http/​https (viď obr. 2). Dajte pozor na vloženie www., ak je prezentácia webu umiestnená na adrese v tvare www.vasadomena.cz.

Obrázok 2

Ak už máte svoj účet v Mergade, prihláste sa do ňho. Ak Mergado ešte nevyužívate, tak si účet založte tu (prvých 30 dní používania je zdarma), vyplňte požadované údaje a nahrajte tam site mapu, ktorú chcete posielať do Seznamu. U väčšiny e‑shopov sa site mapa nachádza na adrese v tvare vasadomena.cz/sitemap.xml, ak by ste ju tam nenašli, tak pozrite do Google nápovedy tu.

Ak už ste sa prihlásili do Mergada, vytvorte si nový export zo sitemapy vášho webu. Nový export môžete vytvoriť na úvodnej stránke v Mergade pomocou tlačidla „Nový export“ (viď obr. 3). Podrobného sprievodcu založením exportu nájdete tu.

Obrázok 3

Po vytvorení nového importu si v aplikácii Seznam Index Checker (pre prechod na stránky aplikácie kliknite tu) zvolíte, u ktorého e‑shopu chcete aplikáciu aktivovať a uložíte zmeny (viď obr. 4). 

Obrázok 4

Teraz prejdite do prehľadu webu v Mergade a otvorte prehľad nového importu. Tu uvidíte zoznam aplikácií aktivovaných pri importe. Kliknite na Seznam Index Checker (viď obr. 5).

Obrázok 5

Objaví sa políčko pre vloženie API kľúča z nástroja Seznam Webmaster, ktoré bude potrebné vyplniť (viď obr. 6).

Obrázok 6

API kľúč získate v Seznam Webmaster. Objaví sa po rozkliknutí položky „API klíč“ v ľavom menu (viď obr. 7).

Obrázok 7

API kľúč skopírujete do zodpovedajúceho políčka v Seznam Index Checkeri a potvrdíte.

Následne sa objavia prázdne grafy aplikácie, lebo zatiaľ nemá stiahnuté žiadne dáta. V priebehu pár dní sa začnú objavovať dáta zo Seznam Webmaster.

Záver

Zaindexovanie stránok je základom pre získanie návštevnosti z prirodzených výsledkov vyhľadávania. Ak tento proces chcete urýchliť, využite možnosť vyskúšať aplikáciu Seznam Index Checker zdarma po dobu 10 dní a sami v grafe uvidíte aspoň prvotné výsledky. Počítajte ale s tým, že e‑shopu s niekoľko tisícami podstránok trvá indexácia približne 2 — 3 týždne, čiže v skúšobnej verzii zdarma sa požadované výsledky nestihnú dostaviť. Keď by ste sa rozhodli túto aplikáciu používať dlhodobo, jej cena je približne 7,5 eura mesačne. Pre viac podrobností kliknite tu

Chcete mať prehľad o tom, čo je v BESTETO nové? Prihláste sa na odberanie nášho newsletteru, radi vám ho pošleme.

18. 04. 2018

Komentáře (0)

Přidat komentář

Odesláním formuláře souhlasíte s všeobecnými obchodními podmínkami služeb Besteto.
Váš komentář podléhá ruční kontrole.